Jourdanton UIL Elem. results

Jourdanton Elementary 2nd grade UIL students LISA LUNA | PLEASANTON EXPRESS PHOTOS

Jourdanton Elementary 2nd grade UIL students LISA LUNA | PLEASANTON EXPRESS PHOTOS

Jourdanton Elementary students performed well at their UIL Academic Meet in December.

Participants and those who placed were:

2nd grade Creative Writing

Emily Perez, Mila Ducote 4th place, Auddy Sands-Martinez and alternate Knox Sekula.

2nd grade Storytelling

Zahara Saenz, Kadence Roberts, Bailey Brister and alternate Peyton Schuchart.

2nd grade Music Memory 1st Place Team

Tony Scogin- 5th place, Lila Zuniga- 2nd place, Emily Perez- 3rd place, Caley Pruett- Best Alternate, and alternate Peyton Schuchart.

2nd grade Chess

Luke Dickens, Christopher Godinez, Emily Perez- 5th place tie and alternate Brayden McCrite.

3rd grade Ready Writing

Clara Ann Estrada- 5th place, Abigail Harter, Arianna Peralta- 4th place and Jenayah Kershaw- Best Alternate.

3rd grade Storytelling

Migel Gallegos- 6th place, Riley Rye- 3rd place, Hixon Wiatrek- 1st place and Karsen Green- Best Alternate.

3rd grade Music Memory 2nd Place Team

Jourdanton Elementary 3rd grade UIL students

Jourdanton Elementary 3rd grade UIL students

Alexis Rakowitz- 4th place, Zoey Hance, Cali Craddock, alternate Jenayah Kershaw, and Zaelyn Burnside- Best Alternate.

3rd grade Chess- 1st Place Team

Ian Castillo, Hixon Wiatrek 1st place, Wes Field- 5th place and alternate Jakstyn Teague.

3rd grade Spelling- 2nd Place Team

Arianna Peralta- 2nd place, Hayden Schuchman 4th place, McKinley Tenberg.

4th grade Ready Writing

Rory Glasscock- 4th place, Sara Tovar, 3rd place, Jaxon West- 2nd place and alternate Abel Gallegos.

4th grade Number Sense- 2nd Place Team

Sara Tovar- 3rd place, Jack Aubrey Craig, Sophia Guzman- 4th place and alternate Jaxon West.

4th grade Oral Reading

Marissa Chapa- 5th place, Zachary Everitt, Michaela Stimpson- 6th place.

4th grade Music Memory 2nd Place Team

Arianna Gomez, Audrey Bray, Yazmine DeLaRosa- 5th place and Alyssa Montoya Best Alternate.

4th grade Spelling

Yazmine DeLaRosa, Rory Glasscock, Kenedy Field and alternate Harmony Robertson.

Jourdanton Elementary 4th grade UIL students

Jourdanton Elementary 4th grade UIL students

4th grade Chess- 1st Place Team

Jaxson Powell- 1st place, Jack Aubrey Craig- 3rd place tie, Jaxon West- 3rd place tie and alternate Bailen Silva.

4th grade Art Smart

Madison Rylander, Yazmine DeLaRosa- 6th place and Harmony Robertson.

5th grade Ready Writing

Sharon Velazquez- 1st place, Hailey Hannah, Hadley Amador- 6th place and alternate Mykaylah Chain.

5th grade Number Sense

Emma Lugo, Laney Briones, Julian Hernandez and alternate Dustin Feathers.

5th grade Oral Reading

Kiera Wiatrek- 1st place, Maebry Jupe- 6th place, Savannah Schuchart and alternate Sharon Velazquez- Best Alternate.

5th grade Music Memory 1st Place Team

Emma Lugo, Tanner Vickers- 1st place, Adysen Martinez- 6th place.

5th grade Maps, Charts & Graphs- 3rd Place Team

Savannah Schuchart, Sharon Velazquez- 3rd place, Hadley Amador- 4th place and Emma Lugo- Best Alternate.

Jourdanton Elementary 5th grade UIL students

Jourdanton Elementary 5th grade UIL students

5th grade Dictionary- 3rd Place Team

Hailey Hannah, Kiera Wiatrek- 2nd place, Casen Wilson and alternate Ezekiel Pargeter.

5th grade Spelling- 1st Place Team

Catarina Craddock- 2nd place, Debra Atherton- 6th place, Hunter Horelka- 5th place and Hadley Amador- Best Alternate.

5th grade Chess- 1st Place Team

Braden Martinez- 3rd place, Caden Harter- 2nd place, Julian Ayala- 1st place and alternate Ezekiel Pargeter.

5th grade Art Smart

Hailey Hannah- 6th place, Jeremiah Garza, Sabrina Gallegos and alternate Shawn Delgado.

5th grade Listening- 3rd Place Team

Mackenzie Walker- 6th place, Braden Martinez, Quentin Bratten and alternate Tanner Vickers.

5th grade Social Studies- 3rd place team

Braden Griego, Julian Hernandez, Landon Schmidt- 5th place.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *